Amal Jyothi College of Engineering

1K Youth for innovation and entrepreneurship

Inspiring youth for innovation and entrepreneurship is the need and challenge of the hour in the National and State-context. Innovation and entrepreneurship are the necessary tools for translating the dreams of youth into reality to achieve technological advancement. To move innovation and entrepreneurship in the right perspective, and remove any apprehension, youth has to be inspired and properly trained. Academic institutions, particularly the engineering colleges, are the most appropriate ones to shoulder the mantle of taking up this task. Recognizing this pressing need, the Amal Jyothi College of Engineering (AJCE), Kanjirappally, is organizing a programme to inspire and train 1000 youth in order to prepare them for innovation and entrepreneurship in association with Dhanam Magazine.

  1. Aim of the programme:

To create awareness to the students in:-

  • Entrepreneurial experience sharing
  • Sources of innovation- Nature
  • Innovation an experience sharing
  • Patenting
  • How to develop a project ?
  1. Participants: Engineering Students (AJCE)
  • Programme-days per batch   : Two days
  • No of batches                             : 20
  • Total no. of trainees                  : 1000
  1. Venue: Amal Jyothi College of engineering Kanjirapally.
  1. Presented by Dhanam Magazine,Supported by Kerala Startup Mission
  1. Trainers/ Resource Persons :
1. Fr. Dr. Jose Kannampuha, Principal,AJCE
2. Dr. Jippu Jacob, Professor, Dept of Mechanical Engg
3. Prof. Sherin Sam Jose, Associate Professor, AJCE

List of participants

 

Class 1 MCA Students
No Name
1 Aby Tom
2 Ajin Babu
3 Ajith V D
4 Alwin Xavier
5 Amitha Sali
6 Anisha Raju
7 Anju Mariya Joseph
8 Anju P D
9 Asha Joseph
10 Dona Mathew
11 Gokul Krishnan T R
12 Hasna Hamsath
13 Hegana Babu
14 Jain Annie Joseph
15 Jicksy K Baby
16 Jins Mathew
17 Jishana VA
18 Jyothi Lakshmi T S
19 Libina P P
20 Martina M George
21 Merin Saji
22 Merit C Thomas
23 Nashida P.N
24 Neethu K P
25 Nikhil Prasad
26 Nirmal Abraham
27 Nishana P Nowshad
28 Nived VV
29 Praseetha PS
30 Raymond Thomas
31 Reshma Abraham
32 Reshma K Nair
33 Reshma K P
34 Shehana Basheer
35 Shilpa James
36 Shintu Achu Shaji
37 Sojan Sunny
38 Sona Charly
39 Sreenath H
40 Subeesh Benny
41 Subin K THomas
42 Surya Prasanth
43 Vineetha O Nair
44 Ajuba H
45 Amrutha S Kumar
46 Ann Tressa Joseph
47 Ansu Anna Koshy
48 Anumol Babu
49 Ardra B S
50 Athira V
51 Daina Tom
52 Divya Mathew
53 Ginumol Joseph
54 Jeena Joseph
55 Jesmy Jacob
56 Jiby Thomas
57 Jintu P George
58 Jis Mary Joseph
59 Lovin Ann Abraham Vemmelil
60 Megha Marium Koshy
61 Neethu Devasia
62 Neethu Thomas
63 Nixima Antony
64 Raichal P Thomas
65 Reshma KM
66 Sarun CJ
67 Shintu Joy
68 Sidharth S Rajeev
69 Sneha Prakash
70 Tinu Mathew
71 Titty Mareena George
72 Treesa Jesil KJ
73 Vijina Varghese
74 Vishnu Prayag
75 Vrindha Sajikumar
Class 2 Eicher participants names
No Name
1 ABIN CHACKO
2 AJO P DEVASIA
3 ALAN MATHEW
4 ALBIN THANGACHAN
5 ANANDHU SAJAN
6 ANAS LATHIEF
7 ANAZ P J
8 ASWIN SHARMA K N
9 AWINS POULOSE
10 FIJO JAMES
11 FRANCIS MARTIN
12 GEEMON JOSEPH
13 GIBIN V MATHEW
14 JAIN MATHEW
15 JEPHIN JOSEPH
16 JIBIN JOSE
17 JINS JOSEPH
18 JITHIN JOSEPH
19 JITHU ABRAHAM
20 JOBIN JACOB
21 JOJI JOHNSON
22 JOMON ANTONY
23 JOSEKUTTY ALEX
24 LIJO SEBASTIAN
25 MANUEL SEBASTIAN
26 MARTIN V GEORGE
27 NAHAS N
28 NAVEEN TOM
29 RICHU SHAJI
30 SACHIN SANTHOSH
31 SEBIN THOMAS
32 SREERAJ S V
33 THOMASKUTTY THOMAS
34 TIBIN THOMAS
35 TINS KURIAN
36 TOM SHAJI
37 UNNIKUTTAN P S
38 VISHNU KARUNAKARAN
39 VISHNU RAJAN
40 YEDUKUL K G
Class 3. Mechanical participants names
No Name
1 ABHAY KRISHNA
2 ABIN GEORGE
3 ABU SAKKIR HUSSAIN
4 ABY THOMAS
5 ADHITH MURALI
6 ADITHYAN A R
7 AGIN AUGUSTINE GRACIOUS
8 AJAY ANIL
9 AKASH C M
10 AKHIL A NAIR
11 ALAN BABU JOSEPH
12 ALAN JOE MEVADA
13 ALAN K JOY
14 ALBIN SUNNY
15 ALBIN VARGHESE
16 ALEN FRANCIS
17 ALEN MATHEW
18 ALEN KOSHY THOMAS
19 ALEN MATHEW PAUL
20 ALFRED BIJU
21 ALFRED PAUL SEBASTIAN
22 ALLEN ISSAC
23 ALLEN MANOJ
24 ALLWIN SHAJU
25 ALVIN SKARIA SAJAN
26 AMAL JOSE
27 AMAL THOMAS
28 AMAL MANU M
29 ANANDU R
30 ANANDU D NAIR
31 ANFAL ARIF
32 ANOOP RAJ
33 ANSIF K NAZAR
34 ANTONY SEBASTIAN
35 ARAVIND AJAI
36 ARAVIND R PILLAI
37 ARUN
38 ARUN JOSEPH
39 ASHWIN D ANDREW
40 ASHWIN T S
41 ATHUL S
42 AZHAR ALI
43 BHARATH S
44 BIBIN SAJI
45 BONY KURUVILA
46 CHARAN SAROJ KUMAR
47 CHRISTOPHER RAFEL MATHEW
48 CHRISTY WILSON
49 DANY CHACKO
50 DARVIN DAVIS
51 DONNIE SIMON
52 EMIL BABY
53 EMIL JOY
54 GEO BIJOY
55 GEO JOSE SEBASTIAN
56 GLEN KURIAKOSE
57 HARIKRISHNAN S
58 IGNASIOUS C P
59 JEFFIN JOJIMON
60 JERIN JAMES
61 JERRIT JOLLY K
62 JERRY BABU
63 JESSIL MATHEW
64 JESWIN JOY
Class 4 : computer science S1S2 names
No Name
1 ABEY ANTONY
2 ABEY R HURTIS
3 ABIN MATHEW
4 AFZAL M A
5 AISWARYA SURESH
6 AJIMA SASEENDRAN
7 AKSHITHA LAKSHMI
8 ALEENA THAMPI
9 ALEENA MARIAM JOSE
10 ALEESHA
11 ALEN GEORGE SHIBU
12 ALPHY ABRAHAM
13 ALVIN VARGHESE CHERIAN
14 AMAL GEORGE JACOB
15 AMAL K GEORGE
16 AMALA RONY
17 AMALA MARY JOMY
18 AMIT BINNY JOSEPH
19 AMRITHA KURIAKOSE
20 ANAND C
21 ANAND MATHEW SABU
22 ANAND SAJU KRISHNA
23 ANILA V R
24 ANIRUDH S HARI
25 ANISH JOSEPH
26 ANJALI C S
27 ANN MARY ABRAHAM
28 ANNA ANEENA M G
29 ANTONY PHILIP
30 ANU SHAJU
31 APARNA RAJENDRAN
32 APARNNA S
33 ATHULLYA V R
34 BABILU CHUMMAR JOSHY
35 BINI SARA JACOB
36 BINOO B THOMAS
37 BOBBY ISAC
38 CHRISS MARTIN
39 CHRISTY JOSEPH
40 CRISTINA JOHNS
41 DHANYA PAULOSE
42 DONA SUNNY
43 DONA MARY CHERIAN
44 EAPPEN MATHEW
45 ELICE ROY KANJAMALA
46 ELIZABATH J KAPPEN
47 ELIZABETH GEORGE
48 ELSA MARY THOMAS
49 ESTHA THOMAS
50 FARSANA RAHIM
51 FEBIYA SABU
52 GOURI GOPAN
53 JAISON THOMAS
54 JASNA JALEEL
55 JERIN RAJU
56 JINI THOMAS
57 JISHWIN JUDE
58 JISS MICHAEL
59 JITHIN K GEORGE
60 JITTO THOMAS PALATHRA
61 JOHN HASHIM
62 JOHNS SONEY
Total Number of students participants : 1000
Number of programmes organized with date

1st class date : 29-10-15 and 30-10-15
2nd class date : 30-10-15 and 31-10-15
3rd class date : 14-12-2015, 15-12-2015
4th class date : 14-12-2015, 15-12-2015

Gallery