AJCE CHEMICAL ENGINEERING ALUMNI

2013-17 BATCH

Sl.no Student name Designation/ Company

Sl.No

Name of the student

designation/company

1 Christeena Mariam Thomas Assistant Professor-Amal Jyothi college of Engineering
2 Cleetus K Joshy Project Engineer-International Gulf Trading Co.W.L.L
3 Farzana F Graduate Engineer Trainee-Marudhar Rocks International
4 Karthika K Namboothiri Analyst-HSBC, Bangalore
5 Rinchu Kuriakose Senior Process Engineer-Cross Disciplinary Engineers Private Limited
6 Basil Jose Analyst-Brookfield BRP Canada Corp
7 Sebin Anto Senior Executive (Production 1)- Candila Healthcare LTD
8 Arun R Nair Chemical Engineer-Beauty and Perfume International Factory L.L.C
9 Rinnu Ann Raju Chemical Engineer General-Emirates Pre insulated Pipes Industries

2014-18 BATCH

Sl.no Student name Designation/ Company
1 Ajithkumar M V Trainee- Hindustan Organic Chemicals Limited Ernakulam
2 Stevin Sebastian Process Engineer- Equinox Software and Services Pvt Ltd
3 Akhil V Raj Probation Engineer-Rakon India Pvt Ltd Bangalore
4 Sija Jayan Biochemical Engineer- Biozeen
5 Adeline Maria Benhur Research Scientist-Transdermal Research Pharm Lab USA
6 Jestin Jose Biochemical Engineer- Biozeen
7 Amala Joseph WTT Technology Services India Pvt Ltd Tirupur
8 Sebin Sunny Team Member-Manufacturing- Dr Reddy’s Laboratories Ltd
9 Lijoy Johny Thomas Process Engineer- Converge Engineering Pvt Ltd
10 Blessy Ann Sara Thomas NAFFCO Electrochemical Co. L.L.C
11 Mridul Hari Operator (Chemical 1)- Apotex Inc

2015-19 BATCH

Sl.no Student name Designation/ Company
1 Arya Hari Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd
2 K Varghese Thomson Associate Process Engineer- Digital EPCS Private Ltd
3 Shalin Tyni Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd
4 Nimisha Sara Eapen Process Engineer - Techin Process Technologies Pvt Ltd
5 Shwetha Process Engineer- Clean Enviro Solutions Inc
6 Fitish Kodiyan Biochemical Engineer- Biozeen
7 Shibin Shaji Biochemical Engineer- Biozeen
8 Sebin Joseph Biochemical Engineer- Biozeen
9 Feba Susan John Graduate Apprentice- Liquid Propulsion Systems Centre Trivandrum
10 Sidharth S Project Associate- National Institute for Interdisciplinary Science and Technology
11 Aswin Reghunath Design Engineer- L&T
12 Vishnu P Production Engineer-Clariant
13 Deepak K M Field Operator- HPCL
14 Edwin paul Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd

2016-20 BATCH

Sl.no Student name Designation/ Company
1 George Jacob Chemical Engineer- Austouch Cleaning Services India Pvt Ltd
2 Sneha Raphael Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd
3 Fazil Shaji Graduate Apprentice-TCC
4 Joan Grace Joji Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd
5 Suby Theresa Eapen Apprentice- Reckitt Benckiser (India) Pvt Ltd
6 Kiran Paulson Colour Matcher- Becker Industrial Coatings LLC UAE
7 Renisha Rajendran Project Associate- National Institute for Interdisciplinary Science and Technology
8 Ashish Assistant Process and Proposal- Saroj Tiny Tech India Pvt Ltd
9 Binu Kamalsanan Process Engineer - Activ Environmental Services
10 Anzar Noushad Trainee Engineer (Tech Transfer)- UQUIFA India Pvt Ltd
11 Aarya S Jayakumar Apprentice- TTP Trivandrum
12 Don Ignatius Logistic Assistant- Alfahim
13 Nandhumon T K Process Engineer - Chem Process Systems Pvt Ltd
14 Cejin Mathew George Trainee (Process safety & Engineering department)-Laurus Labs Limited
15 Christo Vincent Graduate Engineer Trainee- Bharathi Industrial Controls
16 Hariharan P M Chemical Engineer –Trainee- Bio Petro Clean India Pvt. Ltd.
17 Rijo Daniel Graduate Engineer Trainee- Bharathi Industrial Controls
18 Alan Joy Graduate Enginnering Trainee (Production Depatment)-Fleming Laboratories Ltd.
19 Ganga Anil Project Associate- IIT Madras
20 Aiswarya Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd

2017-21 BATCH

Sl.no Student name Designation/ Company
1 Anila Saji Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd
2 Paul Jose Process Engineer Trainee (NPD)- Plant Lipids Private Limited, Kadayiruppu
3 Saljo Simon Junior Process Design Engineer- GBL Chemical Ltd.
4 Ann Maria Johnson Chemical Engineer - A ARAS Medical Devices & Equipments CO.L.L.C
5 Ahammed Thaffeem Trainee Executive (Production)- Wintac Ltd.
6 Anjana Babu Vadakkoot Chemical Enginner General- Etihad Gold Refinery DMCC
7 Anit Rose Rony Trainee- KMML
8 Nived K Process Engineer Trainee- USP Training & Manufacturing Pvt Ltd
9 Melbin Mathew Quality Control Chemist- Wallmaax Paint Pvt Ltd.
10 Ashiwn Joseph Chemist- Blue Ocean Beverages Pvt Ltd
11 Athil Abdul Latheef M Process Engineer Trainee- Bio Petro Clean India Pvt. Ltd.
12 Gowri M Pillai Junior Process Engineer- Ingerem India Project Management Pvt Ltd
13 Neethu Shajan Graduate Apprentice- Vikram Sarabhai Space Centre
14 Amalu Raju Team Member (Projects)- Mane Kancor Ingredients Pvt. Ltd.
15 Manu Thankachan Trainee- Cipla
16 Neeraj Krishna M Associate Digital Innovation Engineer- Buckman Labortaries (India) Pvt. Ltd