Student / Staff Awardss

Staff Achievements

2020-21

  1. Shiney Thomas received Appreciation Letter awarded for efforts in Successfully mentoring 62 students for NPTEL course Problem Solving through Programming in C during the semester Jan-Apr 2020., awarded NPTEL

2019-20

  1. Dr Jina Varghese was awarded the UGC Maulana Azad Scholarship for PhD,  awarded by UGC
  2. Mr Syam Gopi, Associate Professor was recognized as Senior Member (2019 January), awarded by Association for Computing Machinery(ACM)
  3. Fabeela Ali Rawther was awarded “Elite” for Programming in Java,NPTEL
  4. Fabeela Ali Rawther was awarded “Elite” for Python for Data Science,NPTEL
  5. Fabeela Ali Rawther received ACM membership
  6. Anishamol Abraham is awarded Elite + Silver certificate awarded for NPTEL online certification for the course "Programming in Java", awarded NPTEL
  7. Anishamol Abraham is awarded Elite certificate awarded for NPTEL online certification for the course "Python for Data Science", awarded NPTEL
  8. Neenu R got ELITE SILVER in the course " Programming in Java" , awarded NPTEL

2018-19

  1. Tom Kurian (SPOC for Swayam-NPTEL local chapter), Amal Jyothi College of Engineering rated A grade based on performance in NPTEL online Certification course during Jan -April 2019., awarded SWAYAM-NPTEL
  2. Tom Kurian, Active SPOC based on the Performance and Participation of Candidates during Jul-Dec 2019, awarded SWAYAM-NPTEL
  3. Tom Kurian ,Active SPOC based on the Performance and Participation of Candidates during Jul-Oct 2018, awarded SWAYAM-NPTEL
  4. Arun KS, AP, CSE as External evaluation panel member for Paper Presentation on  "National Level Technical project competition"  at SAINTGITS College of Engineering  on 19th February 2019
  5. Shiney Thomas, Assoc.P, CSE was selected as Judging Panel Member for Idea Pitching Competition on  "CLIMB THE HILL"  at Amal Jyothi College of Engineering sponsored by KSCSTE  on 10th May 2019
  6. Manoj T Joy ,HOD as Judging Panel Member for Conference on  "National Conference on Advances in Smart Computing and Data Science (NCASCD)"  at Mar Baselios Christain College of Engg. And Tech. Peermade sponsored by NCASCD 19, ACM  on 8th May 2019
  7. Jerin Thomas is awarded top Performing Mentor of the course "Introduction to Internet of Things", awarded NPTEL
  8. Tom Kurian, Top Performing Mentor for the NPTEL course Introduction to Internet of Things, awarded SWAYAM-NPTEL
  9. Ashji S Raj is awarded Elite certificate awarded for NPTEL online certification for the course "Introduction to automata languages and computation", awarded NPTEL

2017-18

  1. Mr Syam Gopi received "Certificate of Excellence"in recognition as active SPOC for the year 2017, awarded NPTEL(IIT Chennai)
  2. Jayakrishna V got appreciation for spreading awareness and holding software training and workshops in the field of free and open source software., awarded IIT Bombay
  3. Shiney Thomas received an appreciation certificate for her role as mentor for the NPTEL certification course "Programming,Data Structures and Algorithms using Python" during July-Dec 2017.

2016-17

  1. Manoj T Joy, HOD as Chief Guest for Inauguration of the ACM-W Student Chapter on  "Delivered inaugural address at Inauguration of the ACM-W Student Chapter"  at Sree Buddha College of Engineering, Ayathil, Elavumthitta, Pathanamthitta on 26th April 2017
  2. Tintu Alphonsa Thomas won 2016-2017 Ambassadors for ACM Grand Prize, awarded ACM
  3. Fabeela Ali Rawther awarded Top Performing Mentor-programming In C, awarded by NPTEL

2015-16

  1. Mr Syam Gopi Served as Membership Chair,Kottayam ACM Professional Chapter from 2016 onwards, awarded by Association for Computing Machinery
  2. Mr Syam Gopi received "Certificate of Excellence"in recognition as Remote Centre Coordinator first 5 Star rated remote centre of NMEICT( IIT Bombay and IIT Kharagpur), awarded IIT Bombay
  3. Ms Fabeela Ali Rawther served as Session Chair, NACORE 2016
  4. Ms Shiney Thomas as Session Chair  during National Conference on Research in Emerging Areas(NACORE-16) organized by Amal Jyothi College of Engineering ,sponsored by KSCSTE,TVM in association with ISTE Kerala Section on 28-30 January 2016

Student Achievements

2020-21

2019-20

2018-19

2017-18

2016-17

2015-16

Faculty Awards

Sl. Name Award Year
1 Prof Manoj T Joy Top Performing Faculty 2012-2013
2 Ms. Shiney Thomas Best Faculty of CSE department 2006-2007
3 Ms. Shiney Thomas Top Performing Faculty 2011-2012
4 Fr. Rubin Thottupuram (AP,CSE) Top Performing Faculty 2011-2012
5 Ms. Sruthi S (AP,CSE) Fifth rank in MTech Computer & Information Science, CUSAT 2010-2012
Mr. Ajith G S Top Performing Faculty 2011-2012
6 Mr. Arun K S (AP,CSE) Top Performing Faculty 2010-2011
7 Mr. Syam Gopi, (AP/CSE) Coordinator of first Five Star Rated Remote Centre of IIT Bombay Among 325 Centres Across India. 2013

Student Awards

Sl. No Name Batch Award Year
1 Jishnu Murlikrishna 2010-2014 Secondprize - National Level Robotics Championship, IIT Kharagpur Mar-12
2 Jewel John 2010-2014 Second prize- Arcade Raider, Saintgits College of Eng,Kottayam 2-Aug-13
3 Albin P Albert,Batch 2010-2014 Second prize- Arcade Raider, Saintgits College of Eng,Kottayam 2-Aug-13
4 Amal Paul, Batch 2010-2014 Second prize- Arcade Raider, Saintgits College of Eng,Kottayam 2-Aug-13
5 Jishnu Muralikrishnan 2010-2014 Second prize- Arcade Raider, Saintgits College of EngKottayam 2-Aug-13
6 Albin P Albert, Batch 2010-2014 Second prize- Inter-Collegiate ChessTournament, MG University School of Physical Education Sep-12
7 Albin P Albert, Batch 2010-2014 Second prize - Inter-Collegiate Chess Tournament, Saintgits College of EngKottayam Feb-13
8 Joe Sabu 2011-2015 Firstprize-BackTrac,Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt.Engineering College Thrissur Sep-13
9 Joe Sabu 2011-2015 First prize-Capture the Flag,Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt.Engineering College Thrissur Sep-13
10 Joe Sabu 2011-2015 First prize- Ultimate Geek,Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt.Engineering College Sep-13
11 Stephinmon Antony 2011-2015 First prize – Scramble, CSI Regional Student Convention,Rajagiri School of Engineering and Technology , Kochi Sep-13
12 Tony Thomas 2011-2015 First prize – Scramble, CSI Regional Student Convention,Rajagiri School of Engineering and Technology , Kochi Sep-13
13 Sadhika S 2011-2015 Second prize- Western Group Dance ,Daksha’1, AmalJyothi College of Engineering Jul-05
14 Amal Krishna 2012-2016 First prize- Web Bully, Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt. Engineering College Thrissur Sep-13
15 Francis Alexandar 2012-2016 First prize- Capture The Flag, , Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt. Engineering College Thrissur Sep-13
16 Francis Alexandar 2012-2016 First prize- Backtrack, , Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt. Engineering College Thrissur Sep-13
17 Allen Mathew 2012-2016 First prize- Backtrack, , Dyuthi’13 National Level Multi Fest,Govt. Engineering College Thrissur Sep-13
18 Allen Mathew 2012-2016 Second prize- C-Cryptex, , Azure 13,Amal Jyothi college of Eng,Kanjirapally Aug-13
19 Allen Mathew 2012-2016 Second prize- Tech-o-casa, , Azure 13, Amal Jyothi college of Eng,Kanjirapally Aug-13
20 Sumod Tom Philip 2008-2012 Third prize - Volleyball ,Smash 11 ,College Of Engg Kallooppara 2011
21 Subin Joseph 2008-2012 Second Prize - Tressure Hunt, Nakshathra 11, Saint Gits College ,Kottaym 2011
22 K.R Abhilash 2008-2012 Second Prize - Tressure Hunt, Nakshathra 11, Saint Gtts College ,Kottaym 2011
23 Ganesh S. 2008-2012 Second Prize - Tressure Hunt, Nakshathra 11, Saint Gtts College ,Kottaym 2011
24 Joyal John 2008-2012 Second Prize - Tressure Hunt, Nakshathra 11, Saint Gtts College ,Kottaym 2011
25 Josme John 2008-2012 Second Prize - Theme Show, Yagna Dhruva, Lbs Institute Of Techonoloty For Women 2011
26 Princy Mariaym Daniel 2008-2012 Second Prize - Theme Show, Yagna Dhruva, Lbs Institute Of Techonoloty For Women 2011
27 Karthik M. 2008-2012 First Prize - Technical Quiz, Interface, School Of Computer Science ,Mg University 2010
28 Josekutty A. 2008-2012 First Prize - Technical Quiz, Interface, School Of Computer Science ,Mg University 2010
29 Haritha B Chittethe 2009-2013 First Prize - Best Singer, Nakshathra 11, Saint Gtts College ,Kottaym 2011
30 Shinto M Jose 2009-2013 Third Prize- Volleyball, Smash 11, All Kerala Inter Collegate Volleyball 2011
31 Paul Emil Johnson 2007-2011 First Prize - Paper Presentation, Conjura, Tkm College Kollam 2011
32 Vishnu Mohan, Thomaskutty J ,Rini George, Tomin Jose ,Nithin Joji 2010-2014 Got prizes in various intercollegiate technical events
33 Jijo K Jose , Karthik M, Josekutty Abraham, Sumod Tom Philip 2008-2012 Got prizes in various intercollegiate technical events
34 Shinto M Jose , Adarsh Mathew Thomas , Githin V, Varsha Sellen , Anish Mani 2009-2013 Got Prizes In Various Intercollegiate Technical Events.